Chvála bláznivosti Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Chvála bláznivosti Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Chvála bláznivosti Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Chvála bláznivosti


Vrcholné dílo tohoto holandského humanisty, který vytvořil satiru na poměry ve společnosti. Hlavním poselstvím knihy je autorova domněnka, kterou čtenáři předává skrz vypravěčku, bohyni Bláznivost, že všechno štěstí v životě pochází výhradně od bláznivosti. V celé knize pak spisovatel tuto svou teorii dále rozvíjí, jednotlivé kapitoly pak věnuje určitým okruhům lidí, např. hráčům, zamilovaným atp. Bohyně nám také v textu představuje sebe samu, pochází z ostrova Blaženost (paralela s Morovou Utopií), kde nikdo nepracuje a kde se žije v naprosto ideální společnosti. Poukazuje též na nejšťastnější stádia v lidském životě, za něž považuje bezstarostné dětství a stáří, kdy už na nic nemyslíme.Kniha v českém jazyce!


Stažení Chvála bláznivosti zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Chvála bláznivosti (0.00 EUR)


Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto je nutné se zaregistrovat:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.
  Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!

  Stažení Chvála bláznivosti zdarma kniha:

  MIRROR-2

  Chvála bláznivosti.pdf (EUR-0.00)

  Chvála bláznivosti.epub (EUR-0.00)

  Chvála bláznivosti.doc (EUR-0.00)

  Chvála bláznivosti.txt (EUR-0.00)

  Chvála bláznivosti.mobi (EUR-0.00)

  Knihy o Cenách:


  Chvála bláznivosti.PDF – (EUR 0.00);

  Chvála bláznivosti.MOBI – (EUR 0.00);

  Chvála bláznivosti.EPUB – (EUR 0.00);

  Chvála bláznivosti.DOC – (EUR 0.00);

  Chvála bláznivosti.TXT – (EUR 0.00);

  Originální název:

  Morias Enkomion (1511)

  Žánr:
  Literatura světová
  Vydáno: , XYZ
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (5)

  Přidat komentář

  Rezolut

  15.07.2017

  „Běda, jak málo sňatků by se uzavíralo, kdyby se ženich obezřetně snažil vypátrat, jaká milostná dobrodružství prožila ta na pohled tak něžná a stydlivá panenka už dávno před svadbou!
  A z uzavřených manželství kolik by se jich zas v krátkem čase rozpadlo, nebýt toho, že valná část manželčiných záležitostí zůstane skryta pro manželovu netečnost nebo hloupost? Takové věci se sice právem připisují na účet bláznivosti: ona však dosáhne toho, že manžel se vidí ve své manželce a ona zase v něm, že domácnost je klidná a manželské soužití neporušené. Takový manžel býva předmětem smíchu, říkají mu bačkora, paroháč kdovíjak jinak ještě, zatímco on svými polibky vysušuje slzy v očích své záletné manželky. Avšak není vlastně daleko větším štěstím žít v takovém klamu, než se sžírat věčnou žárlivostí a dělat ze všetho tragédie?“

  „Ostatně kteří lidé si ponejvíce vzali život proto, že se ho nabažili? Zdaž to nebyli právě ti, kteří měli blízko k filozofii? Pomlčím-li zatím o Diogenovi, Xenokratovi, Catonovi, Cassiovi a Brutovi, dokonce onen proslulý Cheirón dal přednost dobrovolné smrti, ačkoliv mohl být nesmrtelný. Snad je vám už jasné, kam by mohlo vést, kdyby lidé šmahem byli moudří; musel by přijít nějaký nový hrnčíř Prométheus a znovu uplácat lidi z nějakého jiného bláta. Ale tu uprostřed takových běd přícházím člověku na pomoc já a zachovávam ho při životě buď nevědomostí, nebo bezmyšlenkovitostí, někdy též zapomínáním útrap, jindy opět nadějí na štěstí, přičemž leckdy také přidám pár kapek sladkých rozkoší, takže se lidem nechce ze života ani potom, když už sudičky dopředly jejich nit do konce a život sám v nich už dávno takřka vyhasl; oč méně důvodů mají setrvávat při životě, o to více je teší žít a na nějakou omrzelost ze života nemají ani pomyšlení. “

  Celá kniha je monológom autora, ktorému prepožičala hlas ona Bláznivosť, neustále sa pýšiaca svojou dôležitosťou na tomto svete (Bláznivosť mi svojím štýlom vyjadrovania pripomínala postavu Lorda Henryho v Obraze Doriana Graya a tiež Krutodlaka v Radách skúseného diabla). Dielo obsahuje hotové mračná satýr a irónie (miestami až pasívnej agresie) skrytými, občas nie až tak skrytými, za nevinný rozkošný sarkazmus. Bláznivosť tak útočí na rečníkov, stoikov a iných antických filozofov, mudrcov, sebalásku, spoločnosť a približne v polovici knihy tiež na zaslepenosť katolíckej cirkvi a nemožnosť mnohých teológov.
  Na druhú stranu vyzdvihuje nevyhnutnosť bláznivosti pre dosiahnutie šťastia, či už u bežných ľudí, ktorým múdrosť prináša zbytočnú samotu a s ňou spojené trápenia rozumu, alebo samotných kráľov, ktorí namiesto premúdrených rád mudrcov uprednostňujú hravosť a bezstarostnosť šašov, ktorí im svojou bláznivosťou pomáhajú zmierňovať ťarchu koruny.
  Mladí ľudia môžu vďaka bláznivosti plne využívať dary svojej mladosti, kým majú ešte čas, a nerobiť zo seba predčasných starcov. Avšak ani vo veku stareckom nie je ešte všetko stratené, keďže vďaka bláznivosti majú starci a stareny odvahu žiť, akoby nikdy ani nezostarli – teda sa môžu venovať rôznym mladíckym aktivitám, ktoré by im spoločnosť najradšej už dávno odoprela. A ak nemajú títo najstarší sveta záujem byť odvážnymi, nevadí, Bláznivosť im dovolí dožiť si svoje dni v bezpečí nerozumu tak, ako svoje dni práve začínajú žiť deti ešte neschopné prvých krokov – azda vyzerajú nešťastne? Voľme Bláznivosť!

  Jonny

  17.11.2016

  V době, ve které kniha vyšla byla patrně převratná, snad i dechberoucí. Dnes už ale kouzlo patrně vyprchalo. Po prvních 20 (?) stránkách jsem některé strany přeskakoval a nakonec jsem knihu ani nedočetl. Text je vlastně dost monotematický, kritika má v celé knize obdobné pojetí, mění se jen objekty kritiky.

  Jack93

  29.10.2016

  Chvála bláznivosti mi vzala hodně sebevědomí, vážně. Po většinu knihy jsem nechápal, co čtu. Teď už vím, co znamená čtenářská negramotnost. Erasmovo dílo má 206 stran a četl jsem ho dva týdny!!! Důvod je prostý – nezaujalo mě a neměl jsem vůli ho okamžitě dočíst, spíš jsem ten okamžik co nejvíce oddaloval.

  Přišlo mi to o ničem. Z jazykového hlesika bylo vše v pořádku, žádné složité konstrukce, ale dějově – je-li v knize vůbec nějaký děj – to bylo neskutečně nudné. Není růže bez trní.

  Dávám jen tři hvězdičky, protože takhle dlouho mě žádná kniha nebavila. Abych skončil trochu pozitivněji, vypsal jsem si z knihy pár myšlenek, které se mi líbí. I z nezáživného díla se dají vytáhnout zajímavé citáty:

  Co bude člověku platná tvář, bude-li poskvrněna kazem duševní omrzelosti?
  Co bude platné mládí, bude-li nakaženo stařeckou zasmušilostí?

  „Opravdu, kdo plane láskou, nežije už v sobě, nýbrž v tom, co miluje. A čím více se vzdaluje sám od sebe a přechází v to, co miluje, tím větší rozkoš pociťuje.“

  rostwin

  03.12.2014

  Nejlepší závěr nezávěr (plně se hodící k celé koncepci díla), kterým bylo lze pojednání uzavřít.

  Argony

  13.11.2012

  Jedna z knih zařazených mezi povinnou četbu, která se dá číst a zároveň pobaví. Ústy bohyně nenechal na nikom niť suchou (kněží, právníci…). Utkvěl mi v hlavě odstavec o tom, proč se nejvíce mají v oblibě děti a staří lidé. Protože člověk na sklonku života se opět podobá dítěti – chůze, bezzubá ústa … Jak pravdivé.
  Ve své době to byla kniha, za kterou mohl Erasmus skončit na popravišti. Napsal ji ovšem tak, že se vždycky mohl vymluvit na to, že to neřekl on, ale bohyně Bláznivost.  TAGS:

  Online Chvála bláznivosti ebook, Kniha Chvála bláznivosti FB2, Download Chvála bláznivosti PDF , Download Chvála bláznivosti MOBI, Online Chvála bláznivosti kniha, Zdarma Stažení Chvála bláznivosti IPhone, Online kniha Chvála bláznivosti PDF, Zdarma Chvála bláznivosti DJVU, Zdarma Stažení Chvála bláznivosti TXT, Stažení Chvála bláznivosti RTF, Online Chvála bláznivosti FB2 , e-kniha Chvála bláznivosti stažení TXT, Zdarma Chvála bláznivosti stažení kniha, e-kniha Chvála bláznivosti download MOBI, Stažení Chvála bláznivosti IPad, Číst Chvála bláznivosti MOBI, Číst Chvála bláznivosti DOC, Zdarma Chvála bláznivosti AWZ, Download e-kniha Chvála bláznivosti iPad , Zdarma Chvála bláznivosti DJVU, Download Chvála bláznivosti e-kniha zdarma, Zdarma Stažení Chvála bláznivosti DVD, Číst Chvála bláznivosti TXT, Book Chvála bláznivosti stažení DJVU, Chvála bláznivosti stažení kniha zdarma, Chvála bláznivosti stažení kniha pdf zdarma, Chvála bláznivosti pdf kniha stažení zdarma, Stažení e-kniha Chvála bláznivosti pdf zdarma, Chvála bláznivosti stažení kniha epub zdarma, Chvála bláznivosti ePub kniha stažení zdarma.

  Leave a Reply