Dubliňané Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Dubliňané Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Dubliňané Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Dubliňané


Dubliňané (anglicky Dubliners) je sbírka črt a krátkých povídek Jamese Joyce, poprvé publikovaná v roce 1914 v nakladatelství Grant Richards. Skládá se z patnácti povídek, líčících naturalisticky život dublinské střední třídy na počátku 20. století.

Kniha byla psána v době vrcholu irského nacionalismu, kdy národní uvědomění bouřilo a kdy se v Irsku střetávalo mnoho různých myšlenek a kulturních vlivů. Ústředním motivem všech Joyceových povídek je epifanie – moment, kdy postavy pochopí samy sebe. Některé z postav Dubliňanů mají také epizodní úlohu v Odysseovi (např. Lenehan a Corley, Tom Kernan, Čmuchal Flynn, Martin Cunningham, M´Coy a Robert Doran). Několik povídek Joyce do této sbírky nakonec nezařadil a zpravidla je posléze sám zničil. Součástí Dubliňanů měla být například také povídka Dublinský den pana Blooma, která byla nakonec přepracována do románu Odysseus. Původní verze této povídky se ale nedochovala.

Tři úvodní povídky cyklu jsou vyprávěny dětským vypravěčem v ich-formě. Od čtvrté povídky je děj prezentován v er-formě a protagonisté jsou také čím dál starší. Jednotlivé povídky obsahují mnoho prolínajících se motivů či jen obratů a vět. Poslední povídka, Nebožtíci (The Dead) je spíše novela, jakési shrnutí myšlenek a motivů celého cyklu. Některé povídky jsou spíše črtami, jejich děj je velmi jednoduchý, často alegorický. Stylisticky i formálně se kniha od ostatních Joyceových děl velmi liší, ještě nepřísluší k modernismu, nýbrž spíše k naturalismu. Téměř vůbec zde není použit proud vědomí. Konec povídek je zpravidla otevřený.Kniha v českém jazyce!


Stažení Dubliňané zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Dubliňané (0.00 EUR)


Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto je nutné se zaregistrovat:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.
  Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!

  Stažení Dubliňané zdarma kniha:

  MIRROR-2

  Dubliňané.pdf (EUR-0.00)

  Dubliňané.epub (EUR-0.00)

  Dubliňané.doc (EUR-0.00)

  Dubliňané.txt (EUR-0.00)

  Dubliňané.mobi (EUR-0.00)

  Knihy o Cenách:


  Dubliňané.PDF – (EUR 0.00);

  Dubliňané.MOBI – (EUR 0.00);

  Dubliňané.EPUB – (EUR 0.00);

  Dubliňané.DOC – (EUR 0.00);

  Dubliňané.TXT – (EUR 0.00);

  Originální název:

  Dubliners (1914)

  Žánr:
  Literatura světová
  Vydáno: , Jos. R. Vilímek
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (18)

  Přidat komentář

  Jizi

  07.11.2017

  Přes veškerý vědomí dobového kontextu a přes urputnou snahu v něm text nepřestávat číst, jsem sklouzávala k očekávání něčeho – čehokoliv – třeba alespoň náznaku zápletky a pokaždé, když jedna za druhou, jednotlivé črty, vhledy a obrazy končily, jsem se nemohla ubránit jistému zklamání. Ano, vím, sám Joyce o stylu, jakým Dubliňany psal, hovořil jako o "úzkostlivě úsporném". A ano, v kontrastu s opulentností anglických románů 19. století je to dílo přelomové, fascinující, něco bořící a něco jiného budující. A přes to přese všechno, i přes ten nádherný jazyk Aloyse Skoumala (ve skvělé redakci Petra Onufera), jsem se nemohla ubránit tomu, že mě to prostě místy prachsprostě nudilo. Suverénně nejsilněji na mě zapůsobili Soupeři a Trapný případ. Zbytek, ten tak nějak žil, byl a zemřel.

  Palivo

  30.06.2017

  Nevím co mě to napadlo, ale už si asi nikdy nebudu brát do letadla jako jedinou knihu Dubliňané od Jamese Joyce. Jak už je z názvu zřejmé, sbírka povídek je o lidech, kteří měli štěstí a nenarodili se třeba v Prostějově nebo Ostravě, ale v Dublinu.

  V Dublinu jsem nějakou dobu žil, takže jsem si jasně vybavoval opilé iráčany, kteří se vrávorali po Temple Baru, nebo přímořském Skerries, kam jezdili na dovču. I přes tuto 3D virtualitu ovšem nemůžu jít přes tři hvězdy, páč mi povídky nic moc nedaly. Ono je to sice hezky napsaný, ale když to jsou povídky typu, že si někdo dal brambory a pak byl rád, že si dal brambory, tak to zase žádná sláva není. To s těma bramborama je samozřejmě jen přirovnání, protože je snad všem jasný, že v devatenáctým století brambory ještě neexistovaly. Celkově je zasazení do 19. století docela nešťastné a nevím, proč se to nemohlo odehrávat třeba loni, kdy by se do povídek daly zakomponovat třeba počítače nebo mražená pizza. Inu, na to už klasici nemysleli.

  Sisi11

  06.11.2016

  Příběh není podstatou všech děl… a to si musíte u Joyce a dalších britských poválečných autorů uvědomit! V této epoše se do literatury dostává proud vědomí a děj ustupuje do pozadí – není tedy důležitý a je opravdu minimální. Autoři této doby reagují na tehdejší složení společnosti, na myšlenky jedince, na strach a poválečné otřesení… není tedy k údivu, že se jedná o epifanické povídky. Nesuďte na základě vlastní nevědomosti 🙂

  Annicka

  01.10.2016

  Dubliňané jsou sbírka povídek různé kvality. Do některých se člověk začte a nemůže přečíst a je mu líto, že povídka už skončila. Některé povídky jsou ale nudné, skončí tak nijace jako začaly a čtenář trne v údivu, proč tam ta povídka vlastně je.
  Celkově jde ale o příjemnou knížku o obyčejných lidech 19. století, z hlavního města jedné země velkého impéria, kde místy probublává začínající národní obrození.

  bookcase

  17.04.2016

  Už jsem je četla kdysi, chtěla jsem si je připomenout. Není to jednoduché čtení, musíte se do něj ponořit a soustředit se.

  kralika

  13.03.2016

  Není to jednoduché čtení, ale vyvolává mnoho myšlenek všemi směry. Toho si cením především. Bohužel mě díky mému "neirskému" pohledu na věc některé věci poněkud minuly (Milost, Břečťanový den). Naopak mezi nejlepší řadím Mrtvé, Obláček, Protivníky, Evelínu a Setkání.
  (čteno v překladu K. Hilské)

  ElfkaEleanor

  14.01.2016

  Krátké povídky různých lidí z různých prostředí, které spojuje jedno město – Dublin. Krásné decentní nahlédnutí do dobové společnosti. Autor zároveň nechává prostor k zamyšlení i pro fantazii.

  kacimilek

  03.07.2015

  Na téhle knize je podle mě velmi podstatné, že každý si může domyslet vlastní verzi toho, co chtěl "básník" tou nebo onou povídkou říct. Pro hloubavé povahy ideální.

  bob9249

  06.03.2015

  Nějak nevím co na to říct. Polovina povídek prakticky bez příběhu, jen nesmírně detailní popis situací a místa. Věřím, že kniha má spoustu svých obdivovatelů, ale já tam nejsem. Kladně hodnotím dobovou a místopisnou autenticitu, kterou autor zvládl i když už psal ze zámoří. Jinak je to na mě příliš utahané.

  -Daniela-

  26.02.2015

  Tak knihu jsem přečetla, ale nemůžu říct, že by to pro mě bylo jednoduché, oddechové a záživné čtení. Což také nejspíš nebylo účelem knihy. Povídky jsou zdánlivě strohé a bez pointy, ale myslím, je na čtenáři, aby si atmosféru a význam dotvořil sám. To se mi ale ne vždy povedlo, protože jednak prostředí tehdejšího Dublinu mi není nijak blízké, jednak jsem povídky četla většinou po částech v autobuse cestou do práce, takže jsem se do nich nestihla v klidu dostatečně ponořit. Možná se ale k Joycovi ještě vrátím.

  Looka2

  20.02.2015

  100% Naprosto mistrovské dílo. Umět ve strohých větách popsat atmosféru Dublinských neutěšených zmáčených uliček chce opravdový talent. Joyce nestaví na odiv vypointované krátké příběhy jakkoliv není pochyb, že by mu to nečinilo sebemenší potíže. Místo toho nás vrhá přímo doprostřed děje obyčejných každodenních situací. Čímž dosáhne přesvědčivého popisu tehdejší doby jako byste tam přímo byli. Asi to není čtení pro každého, mě však toto první seznámení s autorem doslova uchvátilo. Kéž by někdo uměl nyní takto popsat současnost,aby se zachovala pro budoucí.

  NEGR

  05.11.2013

  "Pokládáte mě za úplného hlupáka?"
  "Na to byste se mě, prosím, neměl ptát…"

  pistalka

  04.08.2013

  Joycův slavný povídkový soubor Dubliňané je často řazen k nejlepším literárním dílům dvacátého století. Ve srovnání s mohutným a obtížně rozkousnutelným románem Odysseus působí Joycovy ‘povídky bez pointy‘ poměrně jednoduše. Přestože se jedná patrně o nejlépe stravitelné dílo autora, rozhodně se nedá říci, že by to byla kniha masově oblíbená, široké čtenářské obci doporučitelná. Náročnost četby narozdíl od multivesmíru zmíněného Odyssea nevyplývá ze složitosti a mnohoznačnosti textu, ale naopak z absence prvků, které obvykle v povídkách hledáme. Joycovy příběhy nemají pointy ani děj, není v nich patrný žádný vývoj postav nebo situací. Patnáctkrát nás Joyce vpustí do ulic Dublinu, načrtne situaci a nechá nás absolutně o samotě. Po devadesáti letech od prvního vydání jsou ty tam určité kontroverzní prvky, které snad v začátku předešlého století mohly vzbuzovat nevole, dnes už ale určitě nikoli. Velký kus literatury, se kterým se musí každý čtenář popasovat po svém a ne každý si z něj něco odnese, ale jen úplný ignorant si může nevšimnout, jak nedostižně geniální Joycův úsporný, minimalistický a strohý styl psaní je.

  A jen tak na okraj, vydání z Arga (2012) je naprosto nádherné, ozdoba knihovny.

  cessy

  14.05.2013

  Tento súbor Joyceových poviedok má určitú nespornú atmosféru a hĺbku. Číta sa veľmi ľahúčko. Jednotlivé poviedky rôznej dĺžky predstavujú len krátky, hoci sa to na prvý pohľad nezdá, kľúčový úsek v živote hlavných postáv, celkom obyčajných ľudí s ich každodennými starosťami, radosťami, súkromnými bojmi. Udalosti v nich sú podané presne tak, ako sa odohrali, bez autorovho moralizovania a všetky majú otvorený koniec. Joyce síce zobrazuje prosté situácie, ale robí to tak krásne, až vyvoláva slávnostný pocit. Každá z poviedok má iného protagonistu, avšak niektoré drobné detaily naznačené v predchádzajúcej poviedke sú rozvíjané v ďalšej, zaujímavosťou je tiež usporiadanie poviedok tak, že jednotliví protagonisti sú čím ďalej starší. Nepoznám veľa autorov, ktorí dokážu písať poviedky s takouto ľahkosťou a hlavne neprvoplánovo – teda také, ktorých zmysel pochopíte častokrát až po dočítaní a zamyslení sa. James Joyce k takýmto autorom určite patrí.

  bond77

  02.02.2013

  Jedna z nejzvláštnějších knih, kterou jsem kdy četl. Povídky nemají originální zápletky, některé se sobě celkem dost podobají. Většina z nich nemá žádnou jasnou pointu, která by zvrátila děj. Bohužel je to ale povinná četba..

  sachista

  15.04.2012

  Bude to z mé strany nejspíš velký literární prohřešek ohodnotit dílo jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století pouhými dvěma hvězdičkami. Na jeho povídky jsem se velmi těšil, dokonce jsem se unesl na vlně euforie a rozhodl se do Dublinu poprvé v životě letos zavítat. Sebekriticky přiznávám, že nejsem asi natolik vyzrálý, zkušený a intelektuální čtenář, jenž odhalí tu tolik proklamovanou epifanii. Identifikoval jsem ji u dvou, nanejvýš tří povídek. Joycův styl mi nesedí, mám tuze rád příběhy, rafinované zápletky, bohatý a barvitý jazyk, úspornost a bezdějovost mě nudí a částečně popuzuje. Stopy naturalismu jsem hledal rovněž marně a to jsem Zolu, Hardyho a Maupassanta na gymnáziu louskal s velkou rozkoší. Závěrem chci alespoň vyzdvihnout skutečně překrásné vydání nakladatelství Argo, dostal jsem knihu dárkem, jelikož jsem si ji přál a na obal se nemohu vynadívat, když už ten obsah pro mě není tolik určen.

  Jakubisko

  04.07.2011

  Povídková sbírka o obvyklých i neobvyklých starostech Dubliňanů…dnešnímu českému čtenáři asi neposkytne příliš hlubokého ponaučení, ale i tak četba ubíhá poměrně svižně a najde se tam pár zajímavých a zábavných momentů. Z Joyceovy tvorby asi čtenářsky nejpřijatelnější dílo.

  WEIL

  26.06.2011

  Povídky o Dublinu, z dětství J. Joyce. Povídky nejsou moc záživné, takové odtažité, i když napsány vybroušeně, ale postrádám v nich víc citu, přijdou mi dost chladné.  TAGS:

  Online Dubliňané ebook, Kniha Dubliňané FB2, Download Dubliňané PDF , Download Dubliňané MOBI, Online Dubliňané kniha, Zdarma Stažení Dubliňané IPhone, Online kniha Dubliňané PDF, Zdarma Dubliňané DJVU, Zdarma Stažení Dubliňané TXT, Stažení Dubliňané RTF, Online Dubliňané FB2 , e-kniha Dubliňané stažení TXT, Zdarma Dubliňané stažení kniha, e-kniha Dubliňané download MOBI, Stažení Dubliňané IPad, Číst Dubliňané MOBI, Číst Dubliňané DOC, Zdarma Dubliňané AWZ, Download e-kniha Dubliňané iPad , Zdarma Dubliňané DJVU, Download Dubliňané e-kniha zdarma, Zdarma Stažení Dubliňané DVD, Číst Dubliňané TXT, Book Dubliňané stažení DJVU, Dubliňané stažení kniha zdarma, Dubliňané stažení kniha pdf zdarma, Dubliňané pdf kniha stažení zdarma, Stažení e-kniha Dubliňané pdf zdarma, Dubliňané stažení kniha epub zdarma, Dubliňané ePub kniha stažení zdarma.

  Leave a Reply