Selský baroko Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Selský baroko Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Selský baroko Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Selský baroko


V beletrii posledních let se najde jen málo knih, které by se zabývaly naší nedávnou minulostí, a není snad jediné, jejímž tématem by bylo období kolektivizace vesnice v 50. letech. V novele Selský baroko se o takovou historickou reflexi pokouší Jiří Hájíček (1967), autor generace, která vyrůstala dávno po tomto temném období selských procesů. Příběh začíná zdánlivě nenápadně jednoho horkého léta v zámeckém parku v Třeboni. Pavel Straňanský je genealog, který sestavuje v archivech rodokmeny, většinou pro zámožné emigranty, kteří ve staré vlasti hledají své kořeny. Jedna neobvyklá zakázka jej však přivádí do historie poměrně nedávné a před Pavlem náhle vyvstává příběh vesnické krásky Rozálie Zandlové a sedláků z obce Tomašice. Osamělý hledač putuje po jihočeském venkově, aby ze zápisů starých kronik a výpovědí pamětníků postupně rekonstruoval příběh udání, které v 50. letech přivedlo několik sedláků do vězení. Vše se však stále více zamotává a Pavel zjišťuje, že jeho téměř detektivní pátrání, které jej přivádí až do žhavé současnosti, namísto jasných odpovědí vyvolává jen další otázky. A ty zůstávají vlastně stále stejné, ať se jedná o příběh starý padesát let nebo několik týdnů.Kniha v českém jazyce!


Stažení Selský baroko zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Selský baroko (0.00 EUR)


Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto je nutné se zaregistrovat:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.
  Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!

  Stažení Selský baroko zdarma kniha:

  MIRROR-2

  Selský baroko.pdf (EUR-0.00)

  Selský baroko.epub (EUR-0.00)

  Selský baroko.doc (EUR-0.00)

  Selský baroko.txt (EUR-0.00)

  Selský baroko.mobi (EUR-0.00)

  Knihy o Cenách:


  Selský baroko.PDF – (EUR 0.00);

  Selský baroko.MOBI – (EUR 0.00);

  Selský baroko.EPUB – (EUR 0.00);

  Selský baroko.DOC – (EUR 0.00);

  Selský baroko.TXT – (EUR 0.00);

  Série:

  Volná „venkovská trilogie morálního neklidu“ (1.)

  Žánr:
  Romány, Literatura česká
  Formáty eknihy: EPUB, MOBI, PDF
  Vydáno: , Host
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (116)

  Přidat komentář

  Iki1

  24. ledna

  Beletrii o nedávné minulosti lze psát dvěma způsoby – buď si vybrat hlavního protagonistu a popsat jeho život v tehdejší době, nebo stvořit současný příběh, který se oné minulosti dotkne, či nás do ní bude rovnou směrovat. První způsob zvolil například Ivan Kopecký u Vandina příběhu, druhý Jiří Hájíček u Selského baroka. Obě knihy jsem hltal jedním dechem. Neměly chybu. V této knize se setkáváme s řadou postav a postaviček, více či méně sympatických. Autor nás udržuje celou dobu v napětí. Na rozdíl od lyrického psaní Ivana Kopeckého zde duní spíše dokumentární styl, kterému se daří události zrychlovat a čtenáře udržet v pozornosti. Knihu lze totiž odložit až po úplném přečtení.

  Alíša236

  18. ledna

  Kniha se mi moc líbila a překvapila, četla jsem Zloděje zelených koní, kteří mě tolik nezaujali. Selský baroko je pro mě jiná liga – čtivé, silné, propracované, logické, zajímavé, poučné…

  Tyna44

  17. ledna

  Knížka je napsaná krásným jazykem, Hájíček skvěle vykresluje krajinu, atmosféru i pocity. V tomto ohledu nemám jedinou výtku. Trochu mě zklamal příběh – zaprvé jsem se od začátku ztrácela ve jménech spojených s genealogickým pátráním a v souvislostech a to se vleklo velkou část knihy (což nepopírám, že mohla být moje chyba a nepozornost). Navíc románek Pavla s Danielou mi trochu zaváněl červenou knihovnou a vyústění se mi zdálo trochu laciné. Každopádně kniha se četla po literární stránce moc pěkně a neurazila.

  Petass

  16. ledna

  První kniha od Hájíčka, kterou jsem přečetla. Pro mě hodně emotivní. Hájíčka by mělo dnes číst více lidí, abychom nezapomněli, jak dobře jsme se měli, co nám udělali a jak jsme se mít mohli… Postupně jsem přečetla i ostatní jeho knihy. Tato podle mě nejpodařenější pokud jde o lehkost/snadnost čtení.

  lenkavildomcova

  30.12.2017

  Já nevím no… Asi nejsem dostatečně kulturní, vzdělaná… Pro mě kniha nebyla nic moc. Jazyk krásný, ale děj nijaký. Chybělo napětí. Hájíček není nic pro mě.

  PetraBery

  28.12.2017

  Moje třetí kniha od autora a opět spokojenost. Příběh genealoga Pavla a jeho pátrání o osudech Rozálie Zandlové. Rozplétání minulosti, zrady a vztahů sedláků v jihočeské vesničce v 50tých letech minulého století. Opravdu čtivé povedené dílo.

  bookcase

  18.12.2017

  Klasika jako vždycky. Prostě skvělý pan Hájíček. Umí navodit pravou vesnickou atmosféru.

  embi

  26.11.2017

  Několik dní po dočtení ji stále nemůžu pustit z hlavy, nejde mi začít číst něco jiného, a přitom nevím, co napsat. Zatím je o hodně o emocích. Pro mně první kniha od tohoto autora a první kniha z dané doby. Už mám v knihovně rezervaci na pokračování.

  VeronikaZ

  25.11.2017

  Knížku jsem musela i párkrát odložit a rozdýchat, po dočtení ve mně dlouho zůstal pocit vzteku, znechucení a hlavně bezmoci, že se dnes ještě najdou zastánci největších zločinců v dějinách – komunistů. "Sociální jistoty" minulého režimu, dnes tak často vyzdvihované, v knížce vynikají v celé své kráse.

  bookemma

  15.11.2017

  Podivně tragická směsice letního vedra a blížící se bouřky. Stylizované do těžkého příběhu viny, který se nám přímo odvíjí před očima. Podařené.

  HanKasp

  09.11.2017

  Smutná historie sedláckých rodů v 2. polovině 20. století, kdy v zemi vládnul totalitní režim. S mnohými křivdami jsme se dosud nesrovnali, jsou předávány z generace na generaci a občas se stane, že někde vyplují na povrch.

  Selské baroko bylo celkem lehkým čtením. Musím přiznat, že z té doby jsem četla už hlubší knihy. Vadila mi zde právě ta povrchnost. V rámci linky romantického příběhu – genealoga a dívky z Prahy – se na pozadí odehrával příběh jiné dívky, která byla zrazena a tak také zradila. V závěru se obě dvě dějové linky protnuly, příběh tak dostal mnohem větší náboj, který pak o několik stránek dál vyšuměl.

  Vnímám knihu i z toho pohledu, že jsem se neztotožnila s hlavní postavou. Nepřijde mi, že by měla dostat 5 hvězdiček, ale jsem ráda za uchopení tohoto tématu. Minimálně mě vede k tomu, abych po čase zase sáhla do knihovny po knihách z této doby.

  alef

  09.11.2017

  „Všechny ty příběhy tu pořád jsou. V krajině, na polích, v chalupách s lidma, který už o nich třeba dávno nevědí.“
  „Není to krásný? … Na mezi najdete starej patník, v archivu slovo, o kterým už nikdo neví, co znamenalo. A něco nenajdete nikde. A nikdy…“

  „Myslela jsem, že co je zapsaný v matrice, je pravda,“ …
  „Pravda… všechno může bejt vždycky i trochu jinak.“

  Hájíček mě vrátil na zem … ze světa mého oblíbeného magického realizmu, fantasy a sci-fi jsem najednou dopadla rovnýma nohama přímo doprostřed jihočeské vesnice, abych prožila příběh, vycházející ze skutečných osudů lidí, vycházející z jejich problémů, … a z jejich svědomí, … příběh, který promluvil a zasáhl … naléhavostí otázek, které přinesla postupně se vynořující minulost …

  Bylo mi potěšením, zaposlouchat se do vyprávění plného náznaků, které ovšem působí naprosto klidným dojmem nedělního vesnického odpoledne, protože vesnice má svůj způsob života, tradice, zvyky a tomu se musíte podřídit, pokud chcete pochopit, že dějiny, zvlášť ty nedávné, jsou stále živé… narazíte tak na otázku pravdivosti … těch původních historických událostí … a s nimi je to složité (ono s pravdou obecně je to dost složité :-)) … a tak Vám nezbývá, stejně tak, jako autorovi, nic jiného než spolehnout se na děravou lidskou paměť 🙂 …

  Na každé otočené stránce cítíte vůni starých opuštěných stodol, prach přestárlého sena vznášející se nad mlatem, a pod podrážkami Vám křupou zatvrdlá obilná zrnka, zatoulaná z nějakých lepších časů …

  „Svítej, Bože, svítej
  Aby novej den byl
  Abych se podíval
  V kterým vokně jsem byl…“

  Astonius

  26.10.2017

  Za mě absolutně bez námitek 🙂 Kniha o opravdovém životě, lidských osudech, vesnických záležitostech, letním vedru, vhledu do mužské duše, odkrývání dávných křivd a životních tragédií, k zamyšlení nad vinou a trestem, o tom, co vše odvál čas a zda má ještě cenu staré nespravedlnosti vytahovat na povrch nebo o tom, že každý špatný čin člověka vždy dožene. Kniha vyvolává otázky a zamyšlení. Po počátečním zmatku, že se nevyznám v lidech, o kterých se mluví, jsem to přestala řešit a prostě jsem si řekla, že budu číst dál, jestli to půjde – a ono to šlo, člověk vplul s hlavním hrdinou do té neznámé vesnice a jejího okolí a poznával všechny sousedy a jejich minulost, dostala jsem se do děje natolik, že když jsem otevřela rozečtené, bylo to, jako bych pustila film a pokračovala v jeho sledování. Příběh obsahuje různé podoby lidského života, dotýká se i lásky, jemně – asi poprvé jsem četla o tom, jak hlavní hrdina – muž – vnímá nepatrné, ale očividné, známky svádění ženou 🙂 Kniha pohladí po duši a současně připomíná lidská neštěstí vyplývající z doby.

  Sorrow

  04.10.2017

  Hodně oceňuji téma a určitě Hájíčka jako spisovatele nezatracuji, doma na mě čekají i "pokračování" této volné série, nicméně jsem očekávala, že mi kniha víc zaleze pod kůži. Pro mě to bylo takové moc povrchní, byť ta doba byla zlá a jsem ráda, že konečně přišel někdo, kdo upozorňuje i na jiná zákoutí naší historie než jen války, nejsem uspokojena… Rovněž Hájíčkův rukopis ve srovnání třeba s takovým Urbanem mi přijde slabší… Nevím, jsem sama rozpačitá, uvidím po dalších knihách 🙂

  Clara del Valle

  22.09.2017

  Nerozumím tomu, proč jsem tohoto autora tak dlouho opomíjela. Nikdy jsem moc nečetla české autory, poslední dobou jedu hodně v české próze a Jiří Hájiček je spolu s Annou Bolavou a Kateřinou Tučkovou tím nejzajímavějším a nejlepším, co jsem z českých autorů teď přečetla. Kniha mě hodně zasáhla, to jak hnusný a nemorální režim chladnokrevně ničil lidské životy, to je potřeba si stále připomínat.

  1casper

  21.09.2017

  Po knize jsem sáhla na základě doporučování…no, zklamala mě.
  Myšlenka byla hodně dobrá, příběh z 50.let mohl být rozvinutý mnohem více….. chvílema jsem se hodně ztrácela….teď to přeženu – horního táty matky nevlastní sestřenice vlastní bratr….

  A Daniela a její svádění, to bylo tak nějak navíc…

  Shari

  16.09.2017

  Od Hájíčka jsem četla jeho pozdější knihy a neměla jsem od Selskýho baroka velké očekávání. O to příjemněji jsem byla překvapená – prokreslené postavy, pomalý děj s nečekanými zvraty a připomínka toho, co by nemělo být zapomenuto. Vesnický román 21. století se vším všudy.

  marlowe

  03.09.2017

  Ani ve snu by mě nenapadlo, že to bude TAKHLE dobré – mám totiž apriori nedůvěru ke knihám, oceněným literárními cenami. I proto jsem k románu přistupoval s váhavou obezřetností – ale stačilo přečíst pár stránek a hned bylo jasné, že si s autorem budeme rozumět. Tempo se někomu může zdát pomalé – ale přesně TOHLE mně vyhovovalo. Jako by člověk sledoval černobílý film z šedesátých let…
  Silný příběh o relativitě pohledu na minulost, o zlu a pomstě, o vině a odpuštění. Silný – a krásně napsaný…

  Makii

  31.08.2017

  Za mě dobrý. Líbilo se mi to. Tuto dobu je potřeba pořád připomínat. Knihu rozhodně doporučuju, čte se to samo.

  morava

  22.08.2017

  Prvni seznameni s autorem a mile prekvapeni. Zaujal mne namet a libil se mi styl psani pana Hajicka.

  ZiPur

  16.08.2017

  Do knihy se mi dlouho nechtělo, nakonec jsem ji otevřela a …. strhnul mne jednoduchý jazyk vyprávění, i příběh. Řada věcí je nedovyřčených, ale o to snad lépe. Jsem ráda, že příběh není delší, takto mi přišel tak akorát hustý a celý děj měl spád. Kniha plná překvapení, staré křivdy mají dlouhé stíny, postava Daniely mi přišla velmi dobrá a závěr tak, jak život bývá. Nelze říci, kde pravda je nebo není. Silné mi přišly i obrazy jihočeského léta, zemitá propojenost hlavního hrdiny se zemí a krajem.

  katerina6763

  07.08.2017

  "Nedonutili mě nenávidět."

  Ranuncul

  26.07.2017

  Bohužel málo rozvedený příběh z vesnice z minulosti,ale hodně z dnešní doby.Poněkud to ubralo na zajímavosti.Škoda.Téma mělo na víc.

  Jana_Hlus

  06.07.2017

  Považuji tohoto autora za jednoho z nejlepších (nejlepšího?) spisovatelů současnosti. Po zdlouhavějším začátku se opět rozběhlodrama, několik dějových linií vrcholících v závěru, který skutečně vygradoval předchozí děj a musím přiznat, že takový vývoj jsem nečekala ani náhodou. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla. Kniha vyvolávající otázky, co je vlastně pravda? Jak je to s pamětí lidí? Jak moc je upravována směrem, který zrovna vyhovuje vládnoucí třídě? A co ti jednotliví lidé, kteří se prostě jen možná narodili v nesprávné době? 5/5

  Chytuš

  25.06.2017

  Skvělé téma, škoda, že z mého pohledu nebylo plně využité. Těšila jsem se na vyprávění o 50tých letech, které ale tvořilo zhruba jen třetinu knihy, která ovšem byla skvělá. Zbytek knihy mě pro změnu zcela minul – tokání o půvabech Daniely, neustálé bědování o těžkém údělu genealoga, hospodské řeči "u jednoho"… Jedno poselství z knihy se ale do mě vepsalo opravdu hodně silně: "Nedonutili mě nenávidět." – tak jednoduchá věta, přesto tolik vypovídající! A hlavně za tohle poselství autorovi děkuji.

  BáraLind.

  25.06.2017

  Příběh o lidských přáních a tužbách, kterých se snažíme dosáhnout za každou cenu a o tom, že touha po pomstě může mnohdy přecházet z generaci na generaci. Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi roddiné historie a kouzlo starých časů.

  jarin58

  25.06.2017

  Skvělý zážitek.A já bloud myslel že mí rodiče a prarodiče přeháněli.Strašná doba.

  zdenek118

  24.06.2017

  Zajímavé vyprávění generaloga Pavla, který zkoumá historii selských rodů i prostých obyvatel jihočeských vesnic v 50 letech minulého století tedy z doby násilné kolektivizace. Sám osobně jsem tuto složitou dobu nevnímal, protože jsem byl malé dítě, ale ledacos jsem slyšel z vyprávění svých rodičů a prarodičů. Na knize mě zaujal nejen přístup a chování jednotlivých sedláků při vyvlastňování jejich majetků, ale i vztah Pavla a Daniely – vnučky jednoho tomašovského sedláka, s kterou se seznámil při pátrání v matrikách a archivech. Konec knihy má nečekané rozuzlení a zaujalo mě až do samého závěru. Autor je velmi dobrý vypravěč a kniha se mi moc líbila. Doporučuji dalším čtenářům a přečtu si i další knihy od tohoto autora.

  keksik4

  19.06.2017

  Tak asi budu z těch, koho kniha až tak neoslnila. Škoda, protože téma bylo vybráno perfektně, čekala jsem příběh, na nějž lákal popis na přebalu knihy. Bohužel ústřední téma se románem jen tak nějak občas mihne, víc to celé připomíná deník dost ufňukaného genealoga ( jak je špatně placený, jak chudáček musí občas pracovat už brzy ráno, ……). Postava Daniely byla myslím celkem úplně zbytečná – vyskytla se a vyšuměla. Navíc celý styl psaní mi připomíná slohovou práci studenta čtvrtého ročníku gymnázia, autor čtenáře stále někam tlačí a o něčem na sílu přesvědčuje, téměř až nutí převzít jeho názor a pohled na život, i ten konec mi přišel takový náhle useknutý. . Kdyby se rozvinulo hlavní (a opravdu zajímavé téma), vynechal se zbytečný negativismus hlavní postavy a celý román byl napsán svižnějším a míň těžkopádným způsobem, byl by super. No, možná mi prostě jenom nesedl způsob psaní tohoto autora, kniha byla mou první od Jiřího Hájíčka a ani nevím, jestli zkoušet další. Na druhou stranu jsem ji dočetla až do konce, byla jsem zvědavá jak to dopadne, takže zas až tak marná nebyla.

  Rade

  12.06.2017

  Skvělé téma, ale ve výsledku spíše zklamání. Smutné osudy sedláků padesátých let spíše jen tak vykukují za příběhem ze současnosti, který mě navíc ani příliš nezaujal, svádění pražské krasavice mě zase tak moc nebavilo, děj se motá od ničeho k ničemu, zajímavá pointa přišla až úplně nakonec. Kniha mě za srdce nepopadla, ač by měla; to téma mě neobyčejně zajímá, můj dědeček byl jako „kulak“ v r. 1953 za "neplnění dodávek" odsouzen, přišel o veškerý majetek a byl vystěhován, se zákazem nejen pobytu, ale i vstupu do rodného okresu. Nemohl se ani zúčastnit pohřbu svých rodičů, taková to byla doba…
  Na druhou stranu oceňuji, že problematiku zničení českého selského stavu měl autor nastudovanou obsáhle a ty střípky z minulosti byly popsány dost věrohodně.
  Tři minus.
  TAGS:

  Online Selský baroko ebook, Kniha Selský baroko FB2, Download Selský baroko PDF , Download Selský baroko MOBI, Online Selský baroko kniha, Zdarma Stažení Selský baroko IPhone, Online kniha Selský baroko PDF, Zdarma Selský baroko DJVU, Zdarma Stažení Selský baroko TXT, Stažení Selský baroko RTF, Online Selský baroko FB2 , e-kniha Selský baroko stažení TXT, Zdarma Selský baroko stažení kniha, e-kniha Selský baroko download MOBI, Stažení Selský baroko IPad, Číst Selský baroko MOBI, Číst Selský baroko DOC, Zdarma Selský baroko AWZ, Download e-kniha Selský baroko iPad , Zdarma Selský baroko DJVU, Download Selský baroko e-kniha zdarma, Zdarma Stažení Selský baroko DVD, Číst Selský baroko TXT, Book Selský baroko stažení DJVU, Selský baroko stažení kniha zdarma, Selský baroko stažení kniha pdf zdarma, Selský baroko pdf kniha stažení zdarma, Stažení e-kniha Selský baroko pdf zdarma, Selský baroko stažení kniha epub zdarma, Selský baroko ePub kniha stažení zdarma.

  Leave a Reply