Syn celerového krále Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Syn celerového krále Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Syn celerového krále Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Syn celerového krále


Spisovatel nevšedním způsobem vypráví 16 příběhů ze sportovního světa. Hrdiny jeho reportážních povídek jsou bývalí i dnešní mistři. Autor přibližuje jejich lidské osudy tím, že je ukazuje nejen v zákulisí velkých zápasů s celou problematikou tvrdého života sportovce, ale i v soukromí.
Ota Pavel byl původně novinář, sportovní reportér. Tuto knížku napsal po úspěchu knihy Smrt krásných srnců. Chtěl se v ní rozloučit se svou novinářskou prací. Později ale ještě napsal Pohádku o Raškovi.

V téhle knížce krásně vzpomíná na řadu sportovců, kteří nepatřili ke slavným, někteří z nich byli úplně neznámí, někteří, dříve slavní, už byli zapomenuti, ale všichni si podle autora zasloužili, aby o nich napsal.
V povídce Kolik má kůň chlupů píše o tom, jak se jako začínající novinář setkal s nejlepším československým plachtařem, Jaroslavem Kumpoštem. Píše o tom, jak začínal napřed s horolezectvím a pak lítal na motorových letadlech i na větroních. Píše o jeho nehodách i o jeho výhrách a taky o tom, jak hloupě se ho vyptával, protože byl mladý a myslel si, že je skvělý reportér a napíše skvělou reportáž. Pak ho Kumpošt vzal do letadla a dvacet minut s ním prováděl akrobacii a když přistáli, řekl mu "Na shledanou" a tím to skončilo.
V povídce Jak Bohoušek Váňa oplatil hořký slzy Marušky Kettnerový píše o reprezentantovi ve stolním tenise. O tom, jak jako kluk viděl hrát krásnou Marii Kettnerovou s Maďarkami, jak prohrála a když si k ní šel pro autogram, jak ji viděl plakat a slíbil si, že ji pomstí. Jak hrál, kde se dalo, jak si vydělával, aby mohl hrát, jak se ho ujal předseda dorostu Sparty, Vendelín Veselý. Ta povídka je taky trochu o něm, jak podporoval talenty a nikdo to ani nevěděl a jak umřel a lidi mu všechno rozkradli a jak ho pochovali v papírové košili. Píše o tom, jak Váňa napřed všechno prohrával, jak dřel a dřel a jak nakonec porazil slavného Barnu i šampióna Bergmana, jak si kdysi slíbil, a taky o tom, jak skončil se stolním tenisem a vrátil se do obyčejného života.
Reportážní povídka Za pět litrů hříbků v sladkokyselém nálevu je o slibu napsat reportáž o neznámém fotbalovém klubu Dukla Zborih za hříbky, o nadšencích, kteří za klub hrají, o manželkách, které jim perou dresy, o vesnickém zápase a o tom, jak si pan Pekař, který si reportáž objednal, nakonec musel hříbky vypůjčit, nebo je dostal.
Já jsem král, ty jsi král, každý má svůj marcipán je o zvláštním fotbalistovi Borovičkovi, který chodil na operu a četl básně a kterého vyhodili z pražské Dukly za nevhodné řeči. O tom, jak chtěl hrát, ale už ho nechtěli, protože byl na fotbal starý, jak se vrátil k práci do tiskárny, jak mu dali nejhorší práci a jak nakonec z tiskárny odešel, protože neuměl být bez fotbalu. O tom, jak hrál na malých hřištích, jak se vrací domů a jak chodí odpočívat do přírody. O jeho otci, který pěstoval celer, byl celerový král a Jarda Borovička zvaný Borovice tak byl syn celerového krále. O tom, jak ho neměli rádi, protože byl jiný, než ostatní, protože neskláněl hlavu po porážkách a protože "byl rejpal". O tom, jak mu napřed nerozuměl a jak se potom spřátelili.
V Haló taxi jede Čechoameričan taxíkem z letiště, nechává se vozit po Praze a až do Roztok za bratrancem a povídá si s taxikářem, o Praze, a taky o fotbale, o Dukle Praha, jak hrála v New Yorku a o Rudym Kučerovi, který mohl dobýt Ameriku. Ptá se taxikáře, jestli se taky zajímá o fotbal a taxikář mu ukáže dětské botičky pověšené na zrcátku, a řekne, že se zajímá o tohle. A zákazník dál mluví o Kučerovi. O tom, jak ho v Americe milovali, a ptá se taxikáře, jestli ho znal. Taxikář říká, že ne, a když zákazník vystoupí a on si ukládá peníze do náprsní tašky, je v ní uvnitř zlatým písmem napsáno "Rudolf Kučera".
V povídce Nejhorší je být brankářem píše o brankáři Koubovi, jako by to vyprávěl on sám, jak mu je před zápasem, jak to bylo v minulých zápasech, jak nemůže spát, jak se chystá na zápas, jak ho prožívá.
Baroni na kolech jsou o sourozencích Battaglia z chudého italského šlechtického rodu, žijícího na zámku v Bratronicích u Blatné. O Blance, která s pár korunami na kole odjela přes Rakousko a Německo do Švýcarska, závodila, podporovala bratra a jak už nemohla závodit, když do ní narazilo auto. Jak se pak vrátila domů a starala se o maminku, o bratra a o hospodářství, jak dělala hrobařku a jak se na zámku sjížděli cyklisti. O Christianovi, který se nikdy nestal mistrem světa, a jezdil na chlebové kůrky, které si všude vozil sebou. Pracoval u zedníků a jako závozník, je mu pětapadesát a každé ráno jezdí na kole dvacet kilometrů do práce a dvacet zpátky v každém počasí.
V povídce Služebník náš Hubert jede s Jardou Borovičkou na pohřeb doktoru Hubertu Topinkovi, doktorovi pražské Dukly. Tu doktor miloval nade všechno, a hned po ní siamskou kočku Barborku. Vzpomínají, jak pomáhal fotbalistům, jak s nimi všude jezdil, co měl rád, jaký byl.
Poslední povídka Alfréd Jindra je o kamarádovi kanoistovi. Jak vyrůstal v ústavech, kde ho bili, jak začal jezdit s vodními skauty, jak těžko začínal, protože nepocházel z toho správného břehu Vltavy, jak si půjčil loď na olympiádu, jak byl až třetí, protože byl mladý a neměl správnou taktiku, jak chtěl zůstat na vojně, ale dostal žloutenku a už ho nechtěli, jak začínal znovu, dřel, a pak dostal zánět mozkových blan, znovu dřel, dostal obrnu, bojoval o život, vyhrál, začal studovat vysokou ekonomickou, fotografovat a dělat plány. O tom, že od něj nezní jako fráze, že naděje umírá poslední.

O všech postavách povídek píše Pavel se svou zvláštní poetikou, zvláštnější o to, že je v tomto případě spojená se sportovním světem. Nepíše moc o úspěších, píše o překážkách, o dřině, o porážkách, o pádech a novém začínání a o marnosti slávy.Kniha v českém jazyce!


Stažení Syn celerového krále zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Syn celerového krále (0.00 EUR)


Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto je nutné se zaregistrovat:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.
  Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!

  Stažení Syn celerového krále zdarma kniha:

  MIRROR-2

  Syn celerového krále.pdf (EUR-0.00)

  Syn celerového krále.epub (EUR-0.00)

  Syn celerového krále.doc (EUR-0.00)

  Syn celerového krále.txt (EUR-0.00)

  Syn celerového krále.mobi (EUR-0.00)

  Knihy o Cenách:


  Syn celerového krále.PDF – (EUR 0.00);

  Syn celerového krále.MOBI – (EUR 0.00);

  Syn celerového krále.EPUB – (EUR 0.00);

  Syn celerového krále.DOC – (EUR 0.00);

  Syn celerového krále.TXT – (EUR 0.00);

  Žánr:
  Povídky, Literatura česká
  Vydáno: , Sláfka
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (7)

  Přidat komentář

  Adelajda_4

  14.07.2017

  Otu Pavla mám strašně ráda, měl takový lidský způsob psaní a jeho knihy zbožňuju. Některé příběhy jsou k pousmání, u některých jsem si poplakala, ale je to psáno tak hezkým způsobem, s neuvěřitelnou pokorou. Marně hledám podobného spisovatele.

  druzickaster

  07.07.2017

  Přiznám se bez mučení, žejsem knihu koupil kvůli názvu. Syn celerového krále, to musí být něco zajímavého. A ano, bylo. Ota Pavel velmi laskavým a lidským způsobem popsal osudy sportovců kteří se nadřeli v životě mnohem více, než jejich úspěšnější kolegové a stejně na mety nejvyšší nedosáhli. Nědo má holt kousek toho pokakaného štěstíčka a někdo si v životě musí zasloužit i tu kůrku chleba. Je dobře se píše i o těch dříčích, kteří na konci neměli tu sladkou třešínku na doru, ale zase když vidím některé dnešní sportovce, tak si říkám, možná dobře, tito lidé sport dělali pro lásku, pro radost, pro to co jim sport dal a ne pro prachy a jiné odměny.

  Ony

  18.10.2015

  Jen taková poznámka pod čarou: Díky povídce Baroni na kolech jsem objevila krásný dokument Petra Václava Paní Le Murie (1993).

  woodward

  17.08.2015

  Musím říct, že když jsem se doslechl, že Národní divadlo uvádí operu Nagano, jednak jsem se zasmál, jednak jsem obrovitánsky zalitoval, že místo toho nevstal z mrtvých Ota Pavel, aby o tom úžasném vítězství napsal povídku nebo možná celou knihu. Další z mnoha důkazů o tom, že když se novinář stane spisovatelem, má to grády!

  BenD

  04.03.2013

  Ota Pavel patří ke spisovatelům, kteří se natrvalo zapsali do mého srdce. A ač se to mnohým může zdát podivné, stalo se tomu tak, právě díky této knížce.
  "Pohádka" o Bohouškovi Váňovi je nádherným obrazem toho, jak lze díky usilovné snaze dosáhnout úžasných výsledků. Na druhé straně se také setkáváme například s neobyčejně silným příběhem Alfréda Jindry, který vás, ať chcete nebo ne, jistojistě dojme.
  A následují další opravdové příběhy velkých dříčů, kteří sportu obětovali mnoho, avšak v záplavě jiných, snad úspěšnějších, snad šťastnějších sportovců zůstávají víceméně zapomenuti.
  Syn celerového krále je pro mě opravdu mistrovským dílem. Ota Pavel jej napsal s lehkostí sobě vlastní, dílo je tedy náramně čtivé a kdo je aspoň kousíčkem své duše sportovec, knihu si jistojistě oblíbí.

  orson

  27.11.2012

  Další sbírka povídek ze sportovního prostředí od Oty Pavla. Tentokráte se ale nezaměřil na vítěze (jak tomu bylo v Plné bedně šampaňského), ale na ty méně úspěšné sportovce – na ty, co do sportu dali vše, ale přesto neuspěli. Možná, že díky tomu jsou tyto povídky mnohem silnější.

  Blue

  29.09.2012

  U povídkářů je problém v tom, že po jejich smrti editoři vydávají jejich knihy třeba pod stejným názvem, ale s jiným obsahem. Vycházejí různé kompilace či výbory povídek. Tak je tomu i u Oty Pavla. Mám-li proto ohodnotit knihu Syn celerového krále, musím uvést i vydání. Zatímco 1. vydání z roku 1972 obsahuje 16 povídek, 2. vydání z roku 1979 jich má pouze 9. (V doslovu se k tomu uvádí, že ty povídky, které z 2. vydání vypadly, byly autorem přepracované povídky z jeho předchozí knihy Plná bedna šampaňského. Takže byly při přípravě druhého vydání zařazeny přímo do rovněž druhého vydání knihy Plná bedna šampaňského a nově tak v celerovém králi zůstalo jen těch devět povídek.) A to už je tedy úplně jiná kniha. Takže já tady hodnotím, aby bylo jasno, 2. vydání. A mé hodnocení bude stručné. Je to výborná knížka neopakovatelným stylem podávající krásné příběhy vonící člověčinou. Dá se číst opakovaně. A opakovaně.  TAGS:

  Online Syn celerového krále ebook, Kniha Syn celerového krále FB2, Download Syn celerového krále PDF , Download Syn celerového krále MOBI, Online Syn celerového krále kniha, Zdarma Stažení Syn celerového krále IPhone, Online kniha Syn celerového krále PDF, Zdarma Syn celerového krále DJVU, Zdarma Stažení Syn celerového krále TXT, Stažení Syn celerového krále RTF, Online Syn celerového krále FB2 , e-kniha Syn celerového krále stažení TXT, Zdarma Syn celerového krále stažení kniha, e-kniha Syn celerového krále download MOBI, Stažení Syn celerového krále IPad, Číst Syn celerového krále MOBI, Číst Syn celerového krále DOC, Zdarma Syn celerového krále AWZ, Download e-kniha Syn celerového krále iPad , Zdarma Syn celerového krále DJVU, Download Syn celerového krále e-kniha zdarma, Zdarma Stažení Syn celerového krále DVD, Číst Syn celerového krále TXT, Book Syn celerového krále stažení DJVU, Syn celerového krále stažení kniha zdarma, Syn celerového krále stažení kniha pdf zdarma, Syn celerového krále pdf kniha stažení zdarma, Stažení e-kniha Syn celerového krále pdf zdarma, Syn celerového krále stažení kniha epub zdarma, Syn celerového krále ePub kniha stažení zdarma.

  Leave a Reply