Vyhnání Gerty Schnirch Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Vyhnání Gerty Schnirch Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Vyhnání Gerty Schnirch Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Vyhnání Gerty Schnirch


Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několika­měsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.Kniha v českém jazyce!


Stažení Vyhnání Gerty Schnirch zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Vyhnání Gerty Schnirch (0.00 EUR)


Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto je nutné se zaregistrovat:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.
  Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!

  Stažení Vyhnání Gerty Schnirch zdarma kniha:

  MIRROR-2

  Vyhnání Gerty Schnirch.pdf (EUR-0.00)

  Vyhnání Gerty Schnirch.epub (EUR-0.00)

  Vyhnání Gerty Schnirch.doc (EUR-0.00)

  Vyhnání Gerty Schnirch.txt (EUR-0.00)

  Vyhnání Gerty Schnirch.mobi (EUR-0.00)

  Knihy o Cenách:


  Vyhnání Gerty Schnirch.PDF – (EUR 0.00);

  Vyhnání Gerty Schnirch.MOBI – (EUR 0.00);

  Vyhnání Gerty Schnirch.EPUB – (EUR 0.00);

  Vyhnání Gerty Schnirch.DOC – (EUR 0.00);

  Vyhnání Gerty Schnirch.TXT – (EUR 0.00);

  Žánr:
  Romány, Pro ženy, Historie
  Vydáno: , Host
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (419)

  Přidat komentář

  yawe

  včera

  Je škoda, že tato kniha nebyla ze začátku medializovaná tak, jako Žítkovské bohyně, byť byla napsaná dřív. Pro mnoho lidí to můžou být jen cizí vzpomínky, ale v obcích, o kterých se v knize píše, žijí lidé, kteří si tohle ještě pamatují….http://www.radio.cz/en/section/czechstoday/marie-ranzenhoferova-a-survivor-of-the-1945-brno-death-march . doufám, že najdete podobnosti…tahle paní pořád žije. V mnoha obcích po válce vznikla úplně nová komunita lidí, protože odsunem Němců vlastně zanikla původní historie měst a noví osídlenci si tak budovali vlastní historii. Navíc vesnice v pohraničí díky umístění na hranicích s imperialistickým státem (Rakousko) nebyly za socialismu zrovna předmětem zájmu.
  V podání brněnského Ha-Divadla má divák dojem, že se ocitl přímo v knize.

  makynka911

  včera

  Typ knihy, kdy se po pár stranách odvracíte, nejprve vás nebaví a pak nemáte žaludek na to číst, co se vlastně tehdy stalo. Ale čtete dál a pak se přistihnete, že máte přečteno a začnete vyhledávat na internetu souvislosti.
  Je mi to líto. Všechno co se tenkrát stalo, ale viníci byli tenkrát očividně na obou stranách. Možná, že Němci zavinili válku, ale z tohohle pohledu ani Češi a Rusové neměli v sobě kouska studu a prováděli mnohdy ještě větší zvěrstva než jiní. Ale to už je na každém ať posoudí. Já jen skoro celou knihu obdivovala Gertu, která to břímě svého dospívání a těhotenství nesla sama, nikomu nikdy nic neřekla. Uzavřela se a díky tomu to taky přežila. O to víc nepochopitelné pro mě bylo chování Barbory a Járy, když se jim vlastně jen snažila pomoct. Ale i jejich vztah se nakonec urovnal.

  Kniha pro mě byla velkým zážitkem, znásobeným tím, že tyto knihy vůbec nečtu. Všem vřele doporučuji 🙂

  Malýmedvěd

  včera

  Tuto knihu rozhodně doporučuji. Není to lehké čtení, ale rozhodně stojí za to. Kateřina Tučková uchopila velmi nepohodlné téma "české viny" bravurně, není to ani sebemrskačství, ani káravé odsuzování. Je to napsáno syrově, tak jak to asi opravdu bylo. Ze čtení jde na člověka smutek a stud z toho, jací lidé (na obou stranách) jsou a zároveň obdiv k lidem co to všechno přetrpěli. Kniha otvírá i řadu dalších nosných témat jako třeba:
  – "kdo rozhoduje o mém osudu – já, nebo okolí?",
  – "jak naložit s nepřízní osudu – bojovat, zapomenout, vytěsnit, vyplakat, ignorovat, odpustit?",
  – "jak naložit se svojí vinou, ať už domnělou, nebo skutečnou",
  – "co z toho, co dělám má smysl?, pro koho? pro co? vlastně žiji"
  – "vztah matka – dcera, rodič – dítě, výchova",
  – "kdo jsem, naše příslušnost k nějaké skupině, udržování tradic".
  Všechna témata jsou uchopena velmi citlivě a nutí přemýšlet. Přínosem knihy je právě ten pohled z různých stran a to porovnávání.
  Kniha na mne nejvíce zapůsobila právě tím nastolováním dalších otázek.
  Doporučuji

  Martina99

  26. ledna

  Úplně mě mrazilo, jak se lidé, kteři získají převahu a nikdo jim neurčí mantinely dokážou chovat.

  Šura

  25. ledna

  Po Žítkovských bohyních, které byly pro mě dokonalou četbou, jsem se vrhla na další dílo mladé talentované české autorky. Fascinuje mě způsob, jakým Kateřina Tučková píše. Mnohokrát během čtení, jsem si ji představovala při tvorbě této knihy. Dala mi nahlédnout do historie, o které jsem dříve příliš nepřemýšlela. Jo, přečetla jsem dost knížek týkajících se obou světových válek a jedním okem sleduji manželovy dokumenty o druhé světové, ale nikdy jsem se více nezajímala o téma odsunu Němců. Kateřina Tučková mě inspiruje k tomu, abych si k němu přečetla, vyhledala i něco víc. Mám chuť téma dále studovat, i když dějepis patřil k mým nejméně oblíbeným předmětům..
  A konkrétně k postavám a samotnému příběhu Gerty Schnirch? Já k ní, na rozdíl od jiných čtenářů (viz komentáře níže), cítila velké sympatie a obdivovala jsem její sílu, s níž přijala, zamilovala si a vychovala, jak nejlépe uměla dítě, které vzniklo za takových okolností. Obdivovala jsem ji za to, že dokázala své tajemství nést sama až do samotného konce a nesvěřila se s ním ani svému milému Karlovi. To byl pro mě jeden z nejsilnějších momentů celé knihy. Pro mě je knížka mnohovrstevnatá, až nechápu, co vše se do ní vešlo. Brilantně vykreslené vztahy (matka Barbora – dcera Gerta, matka Gerta – dcera Barbora, Gerta a ženy s nimiž sdílí po několik let jedno lože, stará Zipfelová a její Němky, Gerta – Janinka, …), historické události, Brno, Perná se svými původními obyvateli a mnoho dalšího. Jedním slovem DOPORUČUJI. Určitě budu číst znovu.

  LucKys

  24. ledna

  chvílemi nechcete číst dál, ale přesto musíte

  kap66

  24. ledna

  Se zájmem čtu komentáře; muži mé, tedy střední generace, řeší historické souvislosti – a docházejí leckdy až k tomu, že kniha málo zdůrazňuje vinu Němců. Mně to tak nepřišlo – a kdyby někomu ano, předsmrtná zpověď Gertina bratra to dost vyvrací.
  Také si nemyslím, že Gertinými ústy promlouvá sama autorka. Proč? Protože Gerta je hrozná. Ztotožnit se s ní jako člověkem bylo pro mě téměř nemožné; čím více jsem se o ní dozvídala, tím více jsem ji neměla ráda. To, jak si pořád stěžovala na svůj úděl. To, jak se skepticky až pohrdavě dívala na kamarádku, která našla svou spokojenost u "podřadné" práce. To, jak se svou dceru pokusila z těla vyhnat jedy – to bylo vzhledem k okolnostem početí ještě pochopitelné. Ale ne to, jak ji od sebe vyhnala opět jedy – těmi, které plivala na její život, protože i dcera dokázala najít své malé životní štěstí. To, jak k ní (a lidem obecně) nedokázala cítit lásku ani soucit – to, co dělá člověka člověkem.
  Odložila jsem dočtenou knížku a dala jsem tomu čas. A najednou mi všechno došlo. Četla jsem příběh dívky, která chtěla prostě jenom žít normální život. "Dějinné události" (to zní hrdě, hůř zní válka, odsun, totalitní režim) v ní ale zadupaly téměř vše lidské: schopnost milovat, radovat se ze života, přát jiným lidem jejich štěstí, schopnost být laskavá k vlastní dceři. Právě v tom je pro mě kniha působivá: TOHLE udělali Gertě Schnirch: vyhnali ji – ze života.
  Tak i mě jste, Kateřino Tučková, dostala.

  Jarmila97

  24. ledna

  Je nádherná z příběhů hrozně mrazí ale jinak je kniha čtivá a hlavně zajímavá 🙂

  KláraHunčarová

  19. ledna

  Při vzpomínce na tuhle knihu mi bude ještě dlouho běhat mráz po zádech

  alfinha2321

  17. ledna

  Tak jsem se díky letošní nové výzvě dostala k další knize od Tučkové, a na rozdíl od Žítkovských bohyní, které mě až tak nezaujaly, se mi tahle kniha líbila o moc víc. Tedy líbila asi není to správné slovo, spíše šlo o zaujetí – komu by se také líbil popis toho, jak se někomu hroutí život v mnoha rovinách (nejde jen o vyhnání, jde i třeba o chování milého tatíčka), a stává se to stále dál… Závěr ani tak nepřekvapil, teď si asi budu muset spravit chuť něčím méně zoufalým, pozitivnějším. Ale o některých věcech už asi budu přemýšlet navždy, i s ohledem na to, že jedna z předchozích generací naší rodiny byla taktéž odsunuta…

  Evaho73

  12. ledna

  Zaujímavý prierez našimi dejinami, ktoré nám autorka vykresľuje prostredníctvom hlavnej hrdinky zo zmiešaného česko – nemeckého manželstva. Detailnejšie kniha odhaľuje hlavne tú časť našich dejín, nad ktorými visí tieň previnenia voči ľudskosti a dodnes je zo strany spoločnosti tabuizovaný.
  Vysídlovanie nemeckej národnosti z bývalého Československa bolo nezákonné a ako autorka uviedla pacháne pod zámienkou kolektívneho previnenia, lenže na to väčšinou doplatili iba nevinné detí, ženy a starí ľudia.
  V knihe ma tiež veľmi zaujal aj povojnový vývoj v našej spoločnosti, ktorý zase smeroval k ďalšej diktatúre. Ľudia žijúci v tejto dobe to mali naozaj veľmi ťažké, lebo viacerí prechádzali od jednej tyránie k druhej a nemali dostatočný priestor na svoj vlastný plnohodnotný život.
  Autorka tiež zaujímavo až psychologický vykreslila, ako sa pod vplyvom politickej situácie a nerovného rodinného usporiadania vyvíjala a menila osobnosť a svetonázor hlavnej hrdinky Gerty Schnirch. Niektoré zásadné udalosti, ktoré ovplyvnili jej život, autorka vykreslila iba v náznakoch, napr. zneužívanie, nenávisť k vlastnému otcovi alebo otcovstvo jej dcéry.
  Žiaľ aj takéto smutné a bolestivé sú naše dejiny, pred ktorými za žiadných okolností nesmieme zatvárať oči a je len dobre, že nám ich autorka touto knihou pripomenula. Nech  sú mementom pre nás a naše budúce generácie, že ľudskosť musí byť na prvom mieste, najmä vtedy, ak ide o detí a nevinných ľudí.
  Kniha, ku ktorej sa ešte rada vrátim.

  Malanika

  08. ledna

  Čtenářník: Tak mladý a tak vyspělé myšlení… Smekám!

  Čtenářník

  08. ledna

  Při čtení této knihy jsem dokola přemýšlel o tom, jaký vliv na lidi má tzv. nacionalismus. Přijde mi totiž, že je to (mimo mnoha jiných věcí) právě ztotožnění se svou rasou, národem, myšlenkou, ideologií, co činí lidi slepými, bezohlednými, krutými – a je dosti smutné prožít celý život pod nadvládou takových blbostí. Přitom jak napsal V. Frankl ve své knize – "ve skutečnosti existují jen dvě lidské rasy: rasa slušných lidí a rasa neslušných lidí. A toto rasové dělení probíhá napříč všemi národy a uvnitř každého jednotlivého národa napříč všemi stranami." Kéž by o tom lidi věděli a kéž by, pokud o tom ví, se podle toho dokázali i řídit.

  Michla76

  07. ledna

  Od teď, pokaždé když jedu šalinou po Cejlu, je mně tak trochu teskno. Zklamáním je konec knihy – celý příběh to zjedndušilo do jediného pocitu křivdy, a nejsem si jistá, že to je dobře. V každém případě snad už potisící přemýšlím o tom, jak je až neskutečné, jaké hrůzy dokázalo způsobit v podstatě jediné, omezené, fanatické hovado. V podobě Židů i Němců zmizela z republiky značná část inteligence a kultury, která (kromě ruské fronty) umožnila nástup jiných omezených hovad a další odchody lidí z nejschopnějších, na což doplácíme dodnes.
  O to víc bychom si měli vážit proslulého Havlovského "nebudeme jako oni".

  heavy66

  07. ledna

  „Kdo seje vítr, sklízí bouři“

  „Každý z nás má v sobě dva vlky, dobrého a zlého, kteří spolu bojují. Zvítězí ten, kterého krmíš!“

  Brněnský pochod smrti je temnou kapitolou našich dějin, na kterou žádný soudný a soucitný člověk nemůže být hrdý, a nezáleží na tom, zda obětí bylo 500 nebo 5000!
  Kde však jsou kořeny událostí, které k němu vedly? Po první světové válce a rozpadu Rakouska Uherska si německá menšina v českých zemích užívala relativní politické a ekonomické stability Československé republiky. S příchodem Adolfa Hitlera k moci v roce 1933 se začali Němci politicky aktivizovat. Vznikla Sudetoněmecká strana SdP, která otevřeně požadovala oddělení oblastí s německým obyvatelstvem od Československa a jejich přičlenění k Říši. "Heim ins Reich" (zpátky do Říše) křičeli Němci na demonstracích. Výrostci v bílých podkolenkách terorizovali české obyvatelstvo, ozbrojené Freikorps napadaly a vraždily české úředníky, policisty, pohraničníky… (hle jaká podobnost s českými výrostky ze Zbrojovky, kteří vyprovázeli brněnské Němce z města!).

  Ve volbách 1935 volilo SdP 1.250.000 lidí, cca polovina německy mluvícího obyvatelstva. V lednu 1938 měla SdP 540tisíc členů, v květnu již 1.320tisíc! Němci začali krmit zlé vlky!

  Každý člověk se základní znalostí dějin ví, jak to pokračovalo. Odtržení Sudet, vyhnání 150.000 lidí z pohraničí, obsazení zbytku českého území v březnu 1939, plán na konečné řešení české otázky, vraždění české inteligence, heydrichiáda, Lidice, Ležáky, pankrácká sekyrárna ….. brněnští Němci, kteří si kupovali vstupenky na popravy českých vlastenců v Kounicových kolejích jako do divadla!

  Pak přišlo jaro 1945 a okamžik účtování! Okamžik, který si vybrala Kateřina Tučková pro svůj román. Hlavní hrdinkou vystavenou zlobě českého davu je ta nejnevinnější oběť, kterou mohla najít – dcera smíšeného páru, sirotek, znásilněná vlastním otcem, která nese na svých bedrech hříchy obou obcí a přitom se necítí být součástí ani jedné z nich! Není to úplně fér, když uvážíme, že autorka pouze okrajově zmiňuje nevinné oběti německého nacionálního socialismu. Snad jedině Aničku Goldovou, židovku, kterou udala Freibergová, že se skrývá před transportem.

  Román je plný silných ženských postav. Žena je obětí událostí a současně se aktivně snaží chránit děti a dosáhnout lepší budoucnosti. Muž je zde v lepším případě zbabělý, pasivní, nedokáže včas přijmout správná rozhodnutí, což způsobuje ženě utrpení, v horším případě znásilňuje a vraždí. Ani čestné výjimky Karel a Hubert nejsou jednoznačně kladné postavy, právě proto, že nedokáží svým ženám poskytnout lepší budoucnost.
  Nenávistné odsouzení prezidenta Beneše, moravských sedláků v Perné nebo brněnské poválečné architektury jakoby ústy Gerty Schnirch pronášela sama autorka!

  Vyhnání ale není špatná kniha! Mám za to, že je třeba připomínat zlé události pro poučení a varování příštích generací! Musíme si přiznat, že česká holubičí povaha je mýtus, že i náš národ má svoji lůzu, kolaboranty, zbabělce, sadisty, svoje “Zbrojováky“, kteří krmí zlé vlky, a hojí si komplexy na slabších, kteří se nemohou bránit.

  Na druhé straně je potřeba pravdivě vysvětlit příčiny a následky, ne vzbuzovat dojem, že se český národ musí stydět, omlouvat nebo dokonce finančně kompenzovat odsun Němců! Vždyť ty majetky, o které se sudetský landsmanšaft pravidelně hlásí, možná před válkou patřily vyhnaným Čechům, nebo Židům, kteří zmizeli v koncentračních táborech Třetí Říše!

  Česko-německá deklarace z roku 1997 měla nastolit nové vztahy mezi našimi národy založené na historickém vyrovnání, sdílení stejných demokratických hodnot a vzájemném respektu.
  Nakolik se to podařilo, nechť každý posoudí sám optikou událostí posledních dvou let, kdy si německá vládnoucí garnitura pozvala do země lůzu ze zemí třetího světa, před vlastním národem skrývá problémy s tím spojené, a okolní země výhružkami nutí, aby se na tom podílely!

  Nikie2604

  04. ledna

  Pro mě hluboký příběh, nad kterým jsem přemýšlela ještě dlouho po přečtení knihy.

  Ctv

  28.12.2017

  Kateřina Tučková se stala spisovatelkou, jejíž knihy nebudou nikdy chybět v mé knihovně. Vyhnání Gerty Schnirch je kniha, kterou jsem četla jedním dechem. A když jsem ji zrovna nečetla, tak jsem nad tím příběhem přemýšlela. Nad tím, jak šílené a těžko snesitelné se nám zdají osudy lidí popsané v této a podobných knihách a nad tím, jak se hlavní postavy těchto příběhů – a že jich byly statisíce – cítily. Jaké asi byly příběhy žen, jejichž mrtvoly Gerta viděla v příkopech podél cesty během pochodu. Příběhy, které nikdo nenapsal a nenapíše. Knížka, kterou si určitě přečtu někdy v budoucnu ještě jednou.

  Milena1967

  27.12.2017

  Knihu jsem četla už nějaký rok dozadu. Dodnes si pamatuji, že jsem ji několikrát odložila s tím, že už ji nedočtu, nedávala jsem to psychicky. Dočetla jsem ji a jediné co mě tenkrát napadlo-naprosto zmařený život.

  Ivajda

  26.12.2017

  Bala jsem se do cteni pustit po ohlasech, jake kniha ma. Nakonec pro me osobne nebylo cteni tak drastickym zazitkem, nicmene prinosnym na sto procent. Nahled na odsun nemcu z druhe strany, popis nelehke doby je uchvacujici. Uprimne nechapu, jak toho mohli lide, zijici v teto dobe, vydrzet tolik. I kdyz v teto dobe nejsou veci jednoduche, vazme si toho, ze zijeme, jak zijeme..

  Btw: na Zitkovske bohyne nemuzu zapomenout ani rok a pul od precteni. Jsem zvedava, zda ve me takovy dojem zanecha i Gerta.

  Kazdopadne doporučuji.

  mirka71

  08.12.2017

  Četla jsem asi před rokem ,ale ještě teď mě mrazí, když si na ten příběh vzpomenu. Ale i tohle je bohužel naše historie. Na válku doplatili nejvíc Ti, kdo vůbec za nic nemohli, jen se špatně narodili a to byl pak cejch na celý život. Paní Tučková navíc příběh velmi pěkně zpracovala, pro mě opravdu čtení, na které budu myslet ještě dlouho. Rozhodně stojí za to, po téhle knize sáhnout, i když po dočtení mi veselo nebylo.

  francouz

  03.12.2017

  Musím říci, že mi chvílemi běhal mráz po zádech, jak brávurně popisovala autorka tu na jedné straně elektrizující chvíli uvolnění a na druhé straně tu, která ukazuje nejistý zítřek pro většinu německých spoluobčanů. Sám jsme ze Sudet, takže vím, jak se zde chovali samozvaní partyzáni proti svým bývalým sousedům, z níchž většina nic špatného za války neudělala. A Ti samozvaní přistěhovalci do pohraničí byla jedna z věcí, proč dodnes jsou některé sousedké vztahy příliš vágní. Vůbec nemám pochyby, že to nebylo takto drsné. Ano mnozí si řeknou, vždyť si to zasloužili, ale těch byla opravdu menšina, a proto se v mnohých probudila ta možnost být velkým vykonavatelem, protože nás přece nemá kdo soudit.
  Nádherně vykresleno při vraždě nejlepšího vinaře. Opravdu velmi silný zážitek, hlavně , to jak navedl nové vinaře na to jak mají správně sklidit. Úžasně odvážné a doejmné zároveň. A tak jak to tehdy většinou bylo, Ti nejhorší se stali nakonec předsedy JZD a podobných komunistických prasáren, kde se mohli beztrestně mstít zato, že někdo byl chytřejší nebo lepší člověk než oni.
  Tuto knihu by si měl přečíst každý Čech, ano je to součást jeho historie, stejně jako glorifikovaní lapkové zvaní Husité a podobně zveličované blbosti

  Ifanka

  03.12.2017

  Na Gertu jsem se dlouho chystala, ale také jsem ji odkládala, protože odsun Němců po 2. světové válce není příjemné téma. Kateřina Tučková mě ale rozhodně nezklamala. Krásný text uchopující toto strašné období a situaci jihomoravských Němců za války, po válce, přes komunistickou diktaturu po Sametovou revoluci. Doporučuji!

  swon

  21.11.2017

  Už jsem si jistá – kolektivní vina je špatným principem. Kniha o tom, jak snadno jde naprosto zničit jednu generaci a zároveň v ní vypěstovat obrovskou skepsi, snad i nenávist k zemi, ve které se narodili.
  A už proboha opusťme tvrzení, že se bavíme o Němcích. Kolika z nich bylo dokázáno, že byli henleinovci?
  Lidé čtěte – je dobré pokusit poznat věci i z druhé strany. Není to literatura faktu, ale minimálně čtenáře přinutí zajímat se více do hloubky. Obdivuju autorku, že takovou působivou knihu dokázala napsat ve svém věku, aniž by měla osobní zkušenost s tou dobou.

  martina.culik

  20.11.2017

  Velmi zajímavě a věrohodně napsaný příběh o části historie, kterou by spousta lidí nejraději popřela. Ačkoliv jsem si hlavní hrdinku moc neoblíbila, držela jsem palce, aby vše zvládla, jak nejlépe to půjde.

  makyla

  19.11.2017

  Uf, silná kniha. Četla se sama, tak lehce a zároveň hrozně těžce. Líbilo se mi, že byla chvílemi z jiných úhlů pohledu, jiných postav v knize. Opravdu čtivý příběh malé dívky Gerty, který končí… A já nebudu nic prozrazovat. Přečtěte si jí, ode mě doporučení.

  Pavelpi

  17.11.2017

  Nevím.Všichni se teď rozplývají nad vyhnáním Němců a co se přitom dělo,jak je ti Češi vyháněli a jak jim ubližovali.Nikdo se ale nezabývá v poslední době tím,proč to bylo.Proč ti tzv.chudáci vyhnali Čechy a vůbec si nezadali s tím,co je popisováno tady v té knize.Prostě dřív se psalo jenom o tom co ti chudáci Češi zkusili a teď se to zase otočilo a chudáci Němci.Pravdu nám ale nikdo nepřizná,bohužel.

  Ježevika

  13.11.2017

  Za mě, naprosto úžasná kniha, která bude mít vždy místo v mojí knihovně. Jednak obdivuji inteligenci autorky, která dokázala historická fakta naprosto bravurně zapracovat do knihy, kterou dokáže přečíst i člověk, který historii "moc nemusí" a dále Brno je mojí srdeční záležitostí, takže opravdu děkuji za tuto úžasnou knihu. Tím víc, že nyní žiji v bývalých Sudetech a otázka vystěhování poloněmeckých rodin mě zajímá víc než dříve.

  Renee6

  08.11.2017

  Silná kniha, která mi nedala spát. Poklona autorce, že dokázala napsat takhle zralou knihu v jejím věku. Těžké, smutné, ale mistrovsky napsané.

  Zkusblues

  05.11.2017

  Můj nejsilnější čtenářský zážitek za posledních pár let. Otevřela pro mě silné téma a nakopla mou maličkost prohrabat se ve spoustě dalsích knih, dobových zápiscích atd.

  tonysojka

  04.11.2017

  Hodně otřesné čtení o naší nedávné minulosti a o tom jak člověk trpí za věci za které nemůže,jen proto jakou má národnost a o tom že vysídlení byla pomsta ale do jaké míry oprávněná?Na obou stranách se děly křivdy ,které roztáčely kola pomsty a nenávisti na obyčejných lidech,kteří chtěli jen milovat a pracovat a bylo jim jedno kde
  TAGS:

  Online Vyhnání Gerty Schnirch ebook, Kniha Vyhnání Gerty Schnirch FB2, Download Vyhnání Gerty Schnirch PDF , Download Vyhnání Gerty Schnirch MOBI, Online Vyhnání Gerty Schnirch kniha, Zdarma Stažení Vyhnání Gerty Schnirch IPhone, Online kniha Vyhnání Gerty Schnirch PDF, Zdarma Vyhnání Gerty Schnirch DJVU, Zdarma Stažení Vyhnání Gerty Schnirch TXT, Stažení Vyhnání Gerty Schnirch RTF, Online Vyhnání Gerty Schnirch FB2 , e-kniha Vyhnání Gerty Schnirch stažení TXT, Zdarma Vyhnání Gerty Schnirch stažení kniha, e-kniha Vyhnání Gerty Schnirch download MOBI, Stažení Vyhnání Gerty Schnirch IPad, Číst Vyhnání Gerty Schnirch MOBI, Číst Vyhnání Gerty Schnirch DOC, Zdarma Vyhnání Gerty Schnirch AWZ, Download e-kniha Vyhnání Gerty Schnirch iPad , Zdarma Vyhnání Gerty Schnirch DJVU, Download Vyhnání Gerty Schnirch e-kniha zdarma, Zdarma Stažení Vyhnání Gerty Schnirch DVD, Číst Vyhnání Gerty Schnirch TXT, Book Vyhnání Gerty Schnirch stažení DJVU, Vyhnání Gerty Schnirch stažení kniha zdarma, Vyhnání Gerty Schnirch stažení kniha pdf zdarma, Vyhnání Gerty Schnirch pdf kniha stažení zdarma, Stažení e-kniha Vyhnání Gerty Schnirch pdf zdarma, Vyhnání Gerty Schnirch stažení kniha epub zdarma, Vyhnání Gerty Schnirch ePub kniha stažení zdarma.

  Leave a Reply